Wykrywanie wycieków

Wykrywanie wycieków wody – próby ciśnieniowe.

Próby ciśnieniowe instalacji wodnych i centralnego ogrzewania.

Wykonujemy próby ciśnieniowe instalacji wodnych i centralnego ogrzewania w celu potwierdzenia szczelności danej instalacji lub jej braku. Próby ciśnieniowe wykonuje się na nowo wybudowanych instalacjach, na które instalacjach zostały poddane modernizacji i na instalacjach, na których podejrzewa się wyciek wody. Próba szczelności jest szczególnie ważna, kiedy instalacja lub jej część ma być po zakończeniu prac zakryta materiałem budowlanym tak jak wylewka podłogowa, tynk itp. Po wykonaniu próby wystawimy protokół mówiący o stanie instalacji.

wykrywanie wycieków wody próba ciśnieniowa
lokalizacja wycieków próba ciśnieniowa
wykrywanie wycieków próba instalacji
Wykrywanie wycieków – kamery inspekcyjne.

Kamery inspekcyjne do sprawdzania trudno dostępnych miejsc.

Dysponując kamerami inspekcyjnymi, jesteśmy w stanie sprawdzić trudnodostępne miejsca bez konieczności demontażu różnego typu zabudów, maskownic itp. Dzięki bardzo małej średnicy kamery endoskopowej nie musimy dla przykładu demontować brodzików prysznicowych, aby sprawdzić czy przypadkiem rozszczelnieniu nie uległ syfon brodzikowy. Przy użyciu kamer mamy również możliwość sprawdzenia rur odpływowych od środka pod kątem uszkodzeń. Dzięki wszechstronności kamer inspekcyjnych zlokalizowaliśmy już wiele wycieków wody bez konieczności rozkuwania ścian, podłóg, demontażu wanien czy brodzików prysznicowych.

lokalizacja wycieków wody monitoring
wykrywanie wycieków wody kamera
lokalizacja wycieków wody kamera inspekcyjna
Wykrywanie wycieków – kamera termowizyjna.

Bezinwazyjne wykrywanie wycieków przy użyciu kamery termowizyjnej.

Kamera termowizyjna jest bardzo przydatnym narzędziem w lokalizacji wycieków wody. Badanie z wykorzystaniem termowizji charakteryzuje się możliwością diagnozowania instalacji w czasie rzeczywistym i przy tym jest badaniem bezinwazyjnym. Badanie termowizyjne jest podstawowym pomiarem, jakie wykonujemy w celu próby wykrycia wycieku wody w mieszkaniu gdzie wystąpił wyciek wody.
Podczas badania kamerą termowizyjną na jej ekranie widzimy zobrazowanie termiczne danej powierzchni, które przybiera formę kolorów. Zimna woda wydobywająca się z nieszczelnej instalacji będzie się odznaczać na zobrazowaniu termowizyjnym w postaci ciemnoniebieskiej plamy. Natomiast ciepła woda czy wyciek z instalacji centralnego ogrzewania będzie zarejestrowany przez kamerę jako plama o zabarwieniu żółtym lub pomarańczowym w zależności od temperatury czynnika. Dzięki kamerze termowizyjnej jesteśmy w stanie nie tylko wykryć wyciek wody, ale możemy wykryć mostki termiczne, zdiagnozować poprawność działania instalacji centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego itd.

wycieki wody wykrywanie termowizja
wykrywanie wycieków wody kamera termowizyjna
wykrywanie wycieków wody
Wykrywanie wycieków – metoda nasłuchowa.

Bezinwazyjna lokalizacja wycieków wody przy użyciu geofonu.

Metoda akustycznego wykrywania wycieków, tak samo, jak badanie kamerą termowizyjną jest metodą bezinwazyjną. Wykorzystany w tej metodzie geofon pozwala dość dokładnie określić miejsce wystąpienia wycieku wody i przystąpić do usuwania awarii. Metoda akustycznego wykrywania nieszczelności polega na detekcji szumów i wibracji o określonej częstotliwości, jakie generuje woda wydostająca się z nieszczelnej instalacji.
Geofon rejestruje wszystkie te szumy i wibracje po czym przetwarza je na elektryczność ukazując różnego typu dane na wyświetlaczu urzączenia. Lokalizacja wycieków wody przy użyciu geofonu ma wiele zalet, ale ma też pewne ograniczenia. Geofon nie rejestruje wycieków mniejszych niż 10l wody na 24h, gdyż te nie generują wibracji i urządzenie nie jest w stanie ich wyłapać. Geofon jest w stanie wykryć wyciek wody tylko i wyłącznie z instalacji ciśnieniowych, czyli instalacji wodnych i centralnego ogrzewania.

wycieki wody wykrywanie
wycieki wody lokalizacja
wycieki wody lokalizowanie
wycieki wody gaz śladowy

Wykrywanie wycieków metodą gazu śladowego.

Jedną z wielu metod próby lokalizacji wycieku wody jest metoda gazu znacznikowego ( gaz śladowy-hydrogen). Metoda gazu znacznikowego polega na wprowadzeniu do wewnątrz nieszczelnej instalacji gazu zwanego gazem znacznikowym. Gaz ten jest mieszanką dwóch gazów, azotu i wodoru w proporcji 95%-5%. Z racji na bardzo małą masę cząsteczkową gaz znacznikowy jest w stanie przedostać się przez większość utwardzonych powierzchni i materiałów tak jak beton, asfalt, ceramika itd. Dzięki specjalistycznemu detektorowi gazu śladowego szukamy jego największe stężenie. Miejsce w którym stwierdzono największe stężenie wodoru poddaje się kolejnym badaniom mającym na miejscu potwierdzić wystąpienie wycieku wody w danym miejscu.