Osuszanie kondensacyjne

osuszacz powietrza osuszanie

Osuszacz powietrza.

Osuszanie przy pomocy osuszaczy kondensacyjnych polega na usunięciu wilgoci z wilgotnego powietrza poprzez schładzanie go poniżej punktu rosy. Aby rozpocząć proces osuszania należy obniżyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu do bardzo niskich poziomów 20-30% RH. Po osiągnięciu niskich poziomów wilgotności względnej powietrza, suche powietrze zaczyna absorbować wilgoć z materiałów budowlanych.

ZADZWOŃ

Osuszacz powietrza – wydajność.

Wydajność osuszaczy kondensacyjnych zależy od kilku warunków pracy oraz specyfikacji samego osuszacza kondensacyjnego. Głównymi warunkami są wilgotność względna i temperatura panująca w osuszanym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że wraz ze spadkiem wilgotności względnej przy zachowaniu stałej temperatury, zmniejsza się ilość wykraplającej się wody z osuszacza.

ZADZWOŃ
osuszanie budynków gdynia
osuszanie mieszkania gdynia

Osuszacz powietrza – wydajność osuszania.

Głównym parametrem osuszacza jest wydajność osuszania podawana w litrach na dobę. Podawane wartości są maksymalną wydajnością osuszacza, która jest do osiągnięcia w warunkach określonych przez producenta. Z reguły warunki to temperatura rzędu 30°C i wilgotność na poziomie 80%. Taka wilgotność jest praktycznie niemożliwa do zapewnienia, więc osuszacz w większości sytuacji nie zbierze tyle wody, ile podaje producent.
Przyjmuje się, iż wydajność osuszania przy temperaturze 20°C i wilgotności 80% spada o około 30% względem wydajności podawanej przez producenta przy temperaturze rzędu 30°C.

Osuszacz powietrza – cyrkulacja.

Kolejnym ważnym parametrem osuszacza kondensacyjnego jest przepływ powietrza. Przepływ powietrza czyli wydajność wentylatora, podawana jest w m³ na godzinę. Parametr ten określi ilość powietrza, która zostanie przetłoczona przez wentylator. Inny przepływ powinien mieć osuszacz, który ma utrzymać zadaną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, inny osuszacz, który ma osuszyć ściany po zalaniu i jeszcze inny, który wykorzystamy przy pracach remontowych.

ZADZWOŃ
osuszanie ścian po zalaniu
osuszanie po zalaniu gdynia

Osuszacz powietrza – dobór urządzenia.

Aby dobrać osuszacz powietrza do osuszenia ścian po zalaniu, należy najpierw obliczyć ilość m³ pomieszczenia w którym ma on pracować. Uzyskaną wartość należy pomnożyć razy 4. Wynikiem rachunku będzie przybliżony przepływ powietrza, jaki powinien mieć osuszacz powietrza.

Wzór na obliczenie potrzebnego przepływu powietrza na podstawie pomieszczenia o wymiarach 5m x 4m i wysokości 2.5m

Wzór- ( szerokość x długość x wysokość ) x 4 = zalecany przepływ
Wzór- (5m x 4m x 2.5m) x 4 = zalecany przepływ
Wzór- 50 x 4 = 200
W tym przypadku osuszacz powietrza powinien mieć przepływ na poziomie około 200 m³/h.

ZADZWOŃ